A fél internet lassú a Telekom miatt – én így oldottam meg

Telekom VS Cloudflare

Szerző

Okai

Már több éve küzd egymással a Deutsche Telekom (DTAG – Német Telekom) és a Cloudflare, ami a Magyar Telekomot is érinti, valamint egyéb európai országokat is. Megpróbálom a problémát úgy leírni, hogy azok is megértsék, akik nem hálózati szakértők.

A gyakorlatban úgy vehető észre, hogy egyes weboldalak nagyon lassan töltődnek be, játékokban magas ping, packet loss tapasztalható. Ez főleg esténként történik, mikor nagyobb a forgalom, de a helyzet egyre rosszabb napközben is.

Ennek oka az, hogy a DTAG nem hajlandó ingyenesen peer-elni a Cloudflare-rel, azaz nem kapcsolódik a Telekom és a Cloudflare hálózata közvetlenül egymáshoz, így a forgalom különböző, hosszabb útvonalakon jut el a klienstől a szerverig és vissza. Esetenként ha egy Cloudflare-t használó weboldalt próbálunk megnyitni, a forgalom először elmegy Amerikába, majd onnan tér vissza Európába, ez okozza a hatalmas pingidőket és packet lossokat. A Deutsche Telekom azt szeretné, hogy a Cloudflare (és más szolgáltatók is – erre később még visszatérek), fizessenek a közvetlen kapcsolatért, a Cloudflare pedig nem szeretne, így üzleti vita megy évek óta. Emiatt az előfizetők rendesen szívnak, valaki pedig azt sem tudja, hogy miért nem – vagy nagyon lassan – tölt be egy-egy weboldal.

Telekom - Cloudflare pingidők

Az előfizetői panaszok száma is elenyésző lehet. Volt rá példa, hogy valaki beperelte a Telekomot, vagy feljelentést tett az NMHH-nál, de úgy látszik, ezek sem érnek sokat, és inkább kifizeti a Telekom a bírságot.

A helyzet egyre rosszabb

A helyzet egyre rosszabb, mivel már a Meta (Facebook, Instagram, Threads) sem peer-el közvetlenül a Telekommal, mert ők sem hajlandóak fizetni. Szerencsére egyelőre nem tapasztalható lassulás a Meta szolgáltatásai felé.

Azonban a Cloudflare-en és a Meta-n kívül még néhány szolgáltató (Fastly, Microsoft, OVH, stb.) elérése szintén nagyon rossz Telekom hálózatból, játékok is játszhatatlanok. (WoT, Counter-Strike 2, Microsoft Flight Simulator 2020/2024, stb.)

Volt, hogy egy rövid időre minden tökéletes volt, de ez sajnos nem tartott soká.

Egészen elképesztő, hogy 2025-ben egy ekkora szolgáltatónál ilyen problémák felmerülnek, főleg úgy, hogy valószínűleg bőven elegendő profittal rendelkezik a cég.

Ráadásul a Magyar Telekom is már második évben húzza elő az „infláció követő áremelés” ütőkártyáját a szolgáltatási díjak növelésére, a hálózat pedig nem javul, legalábbis ez a probléma.

Az optikai hálózatukat legalább szép lassan építik az országban. Mondjuk nekem már 2-3 éve mondják, hogy „majd tavasszal”, „majd novemberben”, stb., most a legújabb információ, amit kaptam, hogy „majd március közepén”. Na, kíváncsi leszek, mert még a vDSL-el szívok, egy város központjában, de ez külön megérne egy bejegyzést.

Felkerestem a Telekomot

A hibával én is felkerestem a Telekomot, nem egyszer, szép és nem túl kedves hangnemben is. Előfordult, hogy még választ sem kaptam.

Egyik levelemben leírtam nekik, hogy nagyon zavaró a probléma, rengeteg előfizető azt se tudhatja, hogy mitől van, és elpártolhatnak, valamint leírtam, hogy én is gondolkozok a szolgáltatóváltáson. Ezután természetesen vissza is hívtak, majd közölték, hogy tudnak a problémáról, hamarosan megoldódik (azóta sem, pedig ez már október-november környékén történt), addig pedig használjak Cloudflare WARP-ot… Kösz! Ezzel több probléma is van, például, hogy nem tud az ember DNS szervert váltani, valamint minden eszközön külön-külön kell kapcsolgatni…

Az én megoldásom

Eleinte valóban a Cloudflare WARP-ot kapcsolgattam, valamint ezt is szoktam ajánlani ismerősöknek, ha problémát tapasztalnak, de én ezt meguntam.

Ekkor döntöttem úgy, hogy feltelepítek egy VPN szervert az egyik VPS-emre, majd beállítom, hogy a VPN felé csak az a forgalom menjen, ami Cloudflare felé tart. Ehhez szükségem volt a Cloudflare IP címeire. Ez a megoldás már elég jó volt, viszont még mindig minden egyes eszközömön külön kellett beállítanom.

Ahhoz, hogy ne kelljen minden otthoni eszközön külön VPN-t kapcsolgatni, kellett egy VPN kliensként is működni tudó router. Nem pont emiatt, de vásároltam egy Unifi UCG-Ultrát. Baromi jó cucc egyébként, nagyon szeretem.

Szóval meglett a router, be is állítottam rajta a VPN klienst, és a policy based routing-ot, így csak az a forgalom megy a VPN-en keresztül, aminek mennie kell.

Időközben rátaláltam az FX Telekom-ra, akik hasonló megoldást kínáltak ingyenesen (már nem). Számomra is hasznosak voltak, mivel publikus projekt, így az IP cím listájuk (összeszedték azon szolgáltatók listáját, amelyek felé rossz a routing Telekom felől) engem is kisegített, azokat adtam hozzá a routeremben.

Egyelőre így minden tökéletes, de nagyon örülnék, ha nem ilyen módszereket kellene alkalmazni egy értelmes internet eléréshez, hanem out-of-the box működne, ahogy azt kéne…

Ne fizess elő mindenféle VPN-re

Arra felhívnám mindenki figyelmét, hogy ne fizessen elő bármilyen VPN-re, mert sok fizetős VPN szolgáltató felé is rossz a routing, és nem fog javítani a helyzeten. Először meg lehet próbálni az ingyenes Cloudflare WARP-ot, ha ez nem elegendő, akkor lehet fizetős VPN-t keresni, lehetőleg olyat, ahol van teszt időszak, és még az alatt kiderül, hogy megfelelő lesz-e az adott játék/weboldal, amit használni szeretnénk.

Hajrá Telekom, ideje lenne megoldani!

Mások is írtak már erről a problémáról:

És még sokan mások…

Címkék:

Ajánlott bejegyzések:

Mac billentyűzet

MacOS billentyűparancsok, speciális karakterek

Az előző MacOS bejegyzés hasznos alkalmazásokról szólt, most összegyűjtöttem néhány hasznos billentyűparancsot/shortcut-ot. 🙂 Képernyőkép/screenshot készítés: CMD+Shift+3  – Teljes képernyőt fényképezi CMD+Shift+4 – Ki tudsz jelölni

Apple products wallpaper

MacOS nem csak kezdőknek: hasznos appok

AlDente Ez egy akkumulátor töltésvezérlő alkalmazás, ingyenes és fizetős feature-ökkel. Bár a MacOS-ben is van gyárilag töltésoptimalizálás, sokan ajánlják (Reddit) az AlDente alkalmazást. Én használtan